Triecienviļņu terapija- Shock wave therapyTerapijas apraksts.

            Triecienterapija ir ierīca, kas tiek plaši izmantota daudzās medicīnas nozarēs, t.s., ortopēdijā, fizioterapijā, uroloģijā un veterinārmedicīnā. Tās iedarbībā muskuļu sāpes pāriet īsā laika periodā un tā palīdz audiem ātrāk atjaunoties. Nebūdama ķirurgiska terapija, kas prasa pretsāpju līdzekļus, padarot to par ideālo līdzekli, ko izmantot, lai paātrinātu muskuļu sadzīšanu un ārstētu slimības, kas izraisa akūtas vai hroniskas sāpes.

            Triecienterapijā tiek izmantoti spēcīgi, akustiski viļņi. Tie nes lielu enerģiju uz audiem, kas cieš no subakūtām, subhroniskām un hroniskām slimībām. Enerģija šajos viļņos veicina reģenerācijas un atjaunošanās procesus kaulos, cīpslās un citos mīkstajos audos.

            Triecienviļņus raksturo straujas spiediena izmaiņas, augsta aplitūda un neperiodiskums.

            Kinētiskās enerģijas saturošais lādiņš, ko rada saspiestais gaiss, tiek vadīts uz raidītāju aplikatora galā un sūtīti audos.

 

Medicīniskais efekts

            Akustiskie viļņi ar augstu enerģijas daudzumu, kas tiek izmantoti triecienterapijā, mijiedarbojas ar audiem. Šie viļņi sekmē audu paātrinātu atjaunošanos, šūnu dalīšanos, sāpju remdēšanu un mobilitātes restaurāciju. Visi procesi, kas ir minēti šajā sadaļā, parasti tiek izmantoti vienlaicīgi, lai ārstētu hroniskas, subakūtas un akūtas slimības.

 

Jaunu asinsvadu veidošanās.

            Uzturvielām bagāta asinsrite ir nepieciešama, lai uzsāktu un uzturētu atjaunošanās procesus bojātajos audos. Izmantotie akustiskie viļņi rada mikroplaisas kapilāros cīpslās un kaulos. Pateicoties šajām mikroplaisām, augšanas faktori kā eNOS, VEGF, PCNS un BMP ir ievērojami palielināti.

            Šo procesu rezultātā arteriolas ir pārveidotas, stimulētas augt un veidojas jaunas arteriolas. Jaunie asinsvadi uzlabo asinsapgādi un skābekļa pieplūdi ārstētajā ķermeņa daļā, kā arī paātrina gan cīpslu, gan kaulu sadzīšanu.

 

Hronisku iekaisumu ārstēšana.

            Hronisks iekaisums rodas, ja iekaisuma reakcija nav pilnībā apturēta. Tas var bojāt veselos audus un radīt hroniskas sāpes. Mastocīts (balto asins ķermenīšu veids) ir viena no galvenajām sastāvdaļām iekaisuma procesā. To darbību var palielināt izmantojot specifiskus akustiskos viļņus.

            Mastocītu aktivizācijai seko kemokīnu un citokīnu ražošana. Šie savienojumi sākumā palielinās iekaisumu, bet nākamajā solī palīdzēs atjaunot normālus dzīšanas un atjaunošanās procesus.

 

Paaugstināta kolagēna ražošana

            Pietiekoša kolagēna ražošana ķermenī ir svarīgs priekšnosacījums, lai ārstētu muskuļu, kaulu un cīpslu bojājumus un slimības. Triecienterapija paātrina prokolagēna sintēzi. Terapija saspiež jaunradītās kolagēna šķiedras garenvirziena struktūrās, kas padara jaunražotās cīpslu šūnas blīvākas un stīvākas, radot stabilāku struktūru.Pārkaļķojušos fibroblastu izšķīdināšana

            Kalcija uzkrāšanās visbiežāk ir mikro asaru vai citu traumu, kas skar cīpslu, rezultāts. Akustiskie viļņi noārda radušās kalcija struktūras. Triecienterapija sāk bioķīmisku procesu, kas attīra cīpslu no uzkrātā kalcija un to ārstē. Pēc tam limfātiskā sistēma izvada kalcija daļiņas no sistēmas.

 

Sāpju starpnieka “Substance P” dispersija

            Substance P ir neirotransmiters, kas ir starpnieks sāpju informācijai, izmantojot C šķiedras. Šis neiropeptīds parasti ir saistīts ar intensīvām, pastāvīgām un hroniskām sāpēm. Tas nodod sāpju ziņojumus uz centrālo nervu sistēmu. Samazinot Substance P koncentrāciju ķermenī, samazinās aferento nociceptīvo šķiedru stimulāciju, līdz ar to samazinās sāpes. Samazinot Substance P, histamīni un citi nociceptīvie metabolīti arī palīdz nomākt iekaisuma tūskas attīstību. Triecienterapijas ražotie aksutiskie viļņi samazina Substance P koncentrāciju ķermenī un veicina sāpju novēršanu.

 

Bojāto muskuļaudu daļiņu atbrīvošana

            Tās ir galvenie cēloņi sāpošai mugurai, kaklam, pleciem un ekstremitātēm. Tās ir cieši saistītas ar sataustāmajiem mezgliņiem, kas atrodas uz bojātiem muskuļaudiem un tām ir ļoti noslēgtas muskuļšūnas. Tās saraujas tik ļoti, ka pašas sev nogriež asins apgādi. Tas veicina atkritumu produktu uzkrāšanos. Šī uzkrāšanās kairina jušanas nervu galus, kas izraisa vēl vairāk sāpes. Šis apburtais loks tiek saukts par “vielmaiņas krīzi”. Paredzamais darbības mehānisms ir tāds, ka piegādātā akustiskā enerģija atbloķē uzkrājušos kalciju un tādējādi pārtrauc vielmaiņas krīzi muskuļos, līdz ar to atbrīvo bojātās muskuļaudu daļiņas. 

https://www.shockwavetherapy.eu